Стоунтерапия – камъните като лекарство
Съвременната методика на стоунтерапия е разработена в началото на 90-те години на XX век и патентована от Мери Нелсън Хениган
Той е член на Американската асоциация на масажистите. Според тази методика се използват 54 горещи, 18 студени и 1 камък със стайна температура. В класическата стоунтерапия се използват три вида камъни. За горещи камъни се взема черен базалт, образуван по склоновете на действащи вулкани. Той може да запазва топлината дълго време. За студени камъни се използват бели мрамори, появили се под въздействието на високо налягане и температура в недрата на земята. Камъкът със стайна температура най-често е жадеит – здрав минерал със зелен цвят в различни оттенъци. Той е почитан още от майте, които вярвали, че спасява от много заболявания.
В стоунтерапията камъните с груба абразивна повърхност имат ефекта на четка и в съчетание с ароматни масла се използват за детоксикация и дълбоко почистване на кожата. Гладките камъни са приятни при допир, затова се използват за релаксация.
Масажът с горещи камъни е отличен начин да се отпуснат мускулите, да се ускорят обменните процеси. Масажът със студени камъни води до свиване на съдовете на кожата и отстраняване на венозния застой, което повишава мускулния тонус и обогатява кръвта с кислород.
Стоунтерапията подобрява кръвоснабдяването, тренира съдовете, стимулира биологичноактивните точки, снема мускулните спазми и намалява болезнените усещания в тъканите. Вместо базалт, мрамор и жадеит могат да се използват всякакви други „откликнали“ на вашия зов камъни. Главното е горещите камъни да са тъмни, студените – светли, а неутралните – зеленикави или синкави.